Mateřská škola v Pěnčíně byla poprvé otevřena v roce 1983. Původně její kapacita poskytovala útočiště pro 50 dětí, to ale nestačilo potřebám naší obce a bylo nutné kapacitu navýšit. Proto v roce 2016 byl přistaven ke staré budově nový pavilon. Nyní je kapacita školky navýšena na 80 dětí a bývá zcela naplněna.

Ve starší budově se nachází 2 třídy. V prvním patře třída zelená („Žabičky“) pro nejmenší dětičky. Součástí třídy je i prostorná ložnice na odpolední spánek. Děti se stravují ve třídě, jídlo sem posílají paní kuchařky z kuchyně malým výtahem. V přízemí jsou děti prostřední a děti předškolní, které navštěvují třídu červenou („Berušky“). Tady již není ložnice, ale děti si chystají na odpolední odpočinek matrace v herně. I sem přiváží jídlo z kuchyně.

Nový pavilon skýtá ve žluté třídě („Sluníčka“) rovněž pohodlí dětem prostředním a předškolákům. I ti si na odpolední odpočinek dávají do herny na koberec matrace. Na dopolední a odpolední svačinky se děti přemisťují do školní jídelny, ve které mají svůj barevný koutek, kde jim určitě moc chutná. Obědy jim vydávají paní kuchařky ve třídě, aby se v jídelně nepotkávaly s dětmi ze základní školy.

V naší školce „Beruška“ se usídlili malí skřítkové, Pěnča ZelenýPěnča Červený Pěnča Žlutý s nimi teď děti v naší školce poznávají svět.